Haberler

UID Genel Başkanı Kuş, demokrasi şölenine katkı sunan seçmenlere teṣekkür etti

(YB/KÖLN) Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Genel Başkanı Köksal Kuş, 28 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimini değerlendirerek, demokrasi şölenine katkı sunan seçmenlere ve gönüllü teşkilat mensuplarına teşekkür etti.

UID Genel Başkanı Köksal Kuş, “28 Mayıs Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi milletimize hayırlı olsun” dileyerek yayınladığı mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı yürekten tebrik ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın biz Yurtdışı Türkleri’nin katkısıyla seçilmiş olması bizleri ziyadesiyle memnun etmiş ve onurlandırmıştır. Sandıktan çıkan sonucun saygıyla karşılanacağına içten inanıyoruz. Bu demokrasi şöleni tüm vatandaşlarımızın ve soydaşlarımızın ortak paydasıdır.

Seçimlere katılım oranı, yurt dışında sandıkların kurulduğu 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştır. Türkiye için hep birlikte tek yürek olunmuştur. Ana vatanımız Türkiye ve milli iradenin tecelli etmesi için son haftalarda çok yoğun bir şekilde sandıklara akın edilmiştir. Yurt dışında en fazla oy kullanarak bu büyük demokrasi şölenine ve demokrasi örneğine müstesna bir imza atılmıştır. Demokrasinin olgunluğu yaşadığımız ülkelerde de en güzel örneğiyle sergilenmiştir. Yurt dışı seçmenleri anavatanlarına duyduğu özlemi, sevgiyi ve umudu vatandaşlık görevi olarak sandığa yansıtmıştır.

Bu başarıda teşkilat mensuplarımızın her bir değerinin azimli katkısı, gayreti ve hakkı bulunmaktadır. Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 28 Mayıs akşamı itibarıyla yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy kullanan toplam seçmen sayısının 1 milyon 930 bin 176 olduğunu açıklamıştır. Böylelikle yurt dışı ile gümrük kapılarında seçime katılım oranı YSK verilerine göre ilk defa yüzde 56,34’ü geçmiş ve biz Yurtdışı Türkleri’nin kıymetiharbiyesini bir kez daha ortaya koymuştur. Zira 2015 genel seçimlerinde yurt dışı katılım oranları yüzde 40’larda seyretmiş, 2018’de ise bu oran yüzde 50,09’a çıkmıştır.

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) ve AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (YSKM) 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ve 13. Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’ne 2022 yılından itibaren başlamıştır. Bununla birlikte UID ve AK Parti YSKM el ve gönül birliği ile 180 bölgede 750 şube oluşturmuştur. Bu vesileyle fedakâr, cefakâr ve vefakâr gönüllülerimiz ile beraber yoğun bir seçim kampanyası yürütülmüş, 10 binin üzerinde sandık kurulu görevlimiz ve müşahidimiz sahada hazır bulunmuştur. Toplam 30 bin dava arkadaşımızla bu demokrasi zaferine katkı sunulmuştur.

Türkiye’miz, yurt dışında yaşayan kıymetli kardeşlerimizin tercihleriyle bir kez daha Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı birinciliğe taşımıştır. Milli irade ve sandık sonucu bu şekilde tecelli etmiş, kazanan Türkiye olmuştur. Bilvesile yurt dışında yaşıyan kıymetli vatandaşlarımızın her birine ayrı ayrı teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu