Gündem

Yemen’deki savaşın kurbanları: Masum çocuklar!

Yemen’de iç savaşın sembolü olan ve geçtiğimiz hafta fotoğrafları yayınlanmasının ardından dünyanın gündemine oturan 7 yaşındaki Emel Hüseyin kaldığı kampta hayatını kaybetmişti. Ne yazık ki Yemen’de her 10 dakikada bir çocuk ölürken dünya bu konuda hala sessiz…

New York Times gazetesi, iç savaşın sürdüğü Yemen’de 7 yaşındaki Emel Hüseyin’in fotoğraflarını yayınlamış ve tüm dünyadan destek çağrıları yapılmıştı. Yemen’deki iç savaşın sembolü haline gelen ve açlığa bağlı sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından hastaneye kaldırılan Emel kaldığı kampta hayatını kaybetti.

The New York Times’e konuşan Emel’in annesi Meryem Ali, “Kalbim paramparça. Emel daime güler yüzlüydü. Diğer çocuklarım için çok endişeliyim” dedi. New York Times, Emel’i duyurduğu haberinde, “Emel, babasıyla ile birlikte başkent Sana’da bulunan bir sağlık merkezinde kalıyordu. Doktor Mekkiye Mehdi, Emel ile birebir ilgileniyordu” ifadelerini kullanmıştı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’na göre (UNICEF) Yemen’de 2.2 milyon çocuk akut yetersiz beslenme sorunu yaşıyor. UNICEF raporlarına göre, 5 yaşından küçük 400 bin çocuk ise ölüm riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra kendisinden uzun bir süre haber alınamayan ve öldüğü duyulan gazeteci Jamal Khashoggi olayının üstüne bir de bu eklenince Suudi Arabistan’a global baskı arttı.

Amal’in annesi gazetelere, “Amal her zaman gülen bir çocuktu. İçim yanıyor ve diğer çocuklarım için de endişeliyim” dedi.

Unicef’e bağlı bir hastanede her 2 saatte bir süt verilen Amal’in kusma ve ishal problemi vardı.

Suudi Arabistan’ın hava saldırısından kaçmış olan ailesi Amal’de akut malnütrisyon görüldüğünü söylemişti.

Amal’in annesi, paraları olmadığı için 15 km uzaklıktaki Doctors Without Borders Hastanesi’ne çocuklarını götüremediklerini söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu