Gündem

YTB Anadolu Okuma Evi Kütüphaneleri’nin ilki Avustralya’da açıldı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımıza kültür hizmeti sunmak amacıyla hazırlanan Anadolu Okuma Evleri projesinin ilk kütüphanesi Avustralya’nın Melbourne kentinde açıldı.

Türkiye’den Avusturalya’ya Göç’ün 50. yılı dolayısıyla Melbourne’e gelen YTB Başkan Yardımcısı Sayit Yusuf’un açılışını yaptığı Anadolu Okuma Evi, Türklerin yoğun olarak yaşadığı bölgede bulunan Meadow Heights Camisi külliyesinde hizmet verecek.

Açılışa Sayit Yusuf başkalığındaki YTB heyetinin yanı sıra Avustralya İslam Toplum Milli Görüş Teşkilatları Başkanı Hasan Güreşen ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Yusuf, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Avustralya’da 5 kütüphane açacaklarını belirterek, “Sadece Avustralya’da değil soydaşlarımızın, vatandaşlarımızın yaşadıkları bölgelere YTB olarak kütüphaneler açacağız. Anadolu Okuma Evi projesiyle yola çıktık, ilkini burada açtık.” dedi.

KİTAPTAN UZAKLAŞANLAR KİMLİĞİNDEN DE UZAKLAŞIR

Proje ile dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türklere ilk elden kültür hizmeti sunmayı amaçladıklarını dile getiren Yusuf, şu ifadeleri kullandı:

“Kitap hayat demek, kitap nesiller arası iletişimin en önemli aracı demek, kitaptan uzaklaşan insanlar kimliğinden de kültüründen de uzaklaşır. Biz yediden yetmişe Avustralya’da yaşayan Türk toplumu mensupları, kendi memba, kendi kültür kaynağından birinci derecede beslensin istiyoruz.”

Kütüphanelerdeki kitap sayısının değil, kitapların ne kadar okunduğunun önemli olduğunu vurgulayan Yusuf: “Öyle tahmin ediyorum ki Avustralya’daki gençlerimiz, özellikle gençlerimiz ana dillerinde yazılmış olan bu kitaplardan daha fazla istifade edecekler, geleceğe kendi kültür ve kimlikleri ile yürüyecekler ama Avustralya’nın da bir rengi, bir gücü ve bir iftihar vesilesi olarak bu ülkede yaşamlarını sürdürecekler.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu