Haberler

YTB Başkanı Abdullah Eren, “Çok kaliteli bir nesil geliyor”

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı (YTB) Abdullah Eren, yurt dışında yaşayan Türk gençlere ilişkin, “Çok kaliteli bir nesil geliyor. Türkçeleri çok iyi, bulundukları ülkelerin dilini çok iyi konuşuyorlar. İyi eğitim almışlar, iyi üniversitelerde okuyorlar. Türkiye’nin önümüzdeki yıllardaki diaspora politikasında, bu kuşağın bizi aynı zamanda yönlendirici etkisi olduğunu söylemek istiyorum.” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce “Göç, Mültecilik ve İnsanlık” temasıyla düzenlenen Kartepe Zirvesi’nde “Türk Diasporası Toplumsal Kabul ve Uyum” konulu oturumda konuşan Eren, kurum olarak yaptıkları çalışmaları anlattı.

Eren, yurt dışındaki Türk vatandaşlarının ülkelerine olan aidiyetlerinin devam etmesi, kimliklerini, kültürlerini muhafaza etmeleri ve bulundukları toplumlara aktif katılım sağlamaları için birtakım politikalar geliştirmeye çalıştıklarını belirtti.

Türkiye’nin son 5 yılda olağanüstü süreçlerden geçtiğine işaret eden Eren, “Tabii son 5 yılda ülke olarak içinden geçtiğimiz olağanüstü süreç ve bu sürecin neticesinde Avrupa ile olan ilişkilerimizin geldiği nokta hasebiyle yurt dışındaki Türkler meselesi çok daha fazla öne çıkmaya başlayan mesele oldu, gündeme çok daha fazla geldi.” ifadelerini kullandı.

ÇOK KALİTELİ BİR NESİL GELİYOR

Eğitim projelerine önem verdiklerini vurgulayan Eren, şunları kaydetti:

“Kurum olarak yurt dışındaki vatandaşlarımıza yönelik politikalara baktığımız zaman eğitim ve Türkçe anlamında birtakım projelerimiz var. Yurt dışındaki yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burslar veriyoruz. Yine kültürel hareketlilik programlarımız var. Sadece bu sene Avrupa’nın değişik ülkelerinden Amerika, Avustralya dahil olmak üzere çoğunlukla Avrupa, 300’e yakın gencimizi farklı programlarda ağırladık. Gelenlerle çok uzun süre vakit geçirmeye çalışıyoruz.

3. ve 4. neslin, Türkiye’nin diaspora politikasında bizim için bir eşik olduğunu düşünüyorum. Çok kaliteli bir nesil geliyor. Türkçeleri çok iyi, bulundukları ülkelerin dilini çok iyi konuşuyorlar. İyi eğitim almışlar, iyi üniversitelerde okuyorlar. Türkiye’nin önümüzdeki yıllardaki diaspora politikasında, bu kuşağın bizi aynı zamanda yönlendirici etkisi olduğunu söylemek istiyorum. YTB olarak, diaspora politikasında bir eşiğe geldiğimizin farkındayız. Bununla alakalı yeni politikalar geliştirilmesi gerektiğinin farkındayız.”

Son 4 yılda yurt dışındaki Türklerin, 5 seçim için oy kullandığını hatırlatan Eren, “Yurt dışındaki vatandaşlarımızdan seçime çok ciddi katılım var. Rekor kırıldı bu sene. Fakat son 4 yılda 5 seçim, biraz oradaki genetiği bozdu. Kolay bir süreç değil. Biz 24 Haziran’ı 1 gün yaşadık. Sabah sandık açıldı, akşam kapandı. Fakat orada 13 gün boyunca 24 Haziran yaşandı. Bu kolay bir psikoloji değil. Bunun yönetilmesi de ayrı bir süreç. Kurum olarak bununla ilgili yapacaklarımızı belirlemeye çalışıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Eren, yurt dışındaki Türklerin, bulundukları ülkelerde yaşadıkları hukuki sorunların çözümü konusunda da çalışmalar yaptıklarını sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu