Haberler

Yurt Dışındaki Türk çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı’nın açılış toplantısı gerçekleştirildi

Başkanlığımız tarafından yurt dışında yaşayan çocuklarımıza anadilleri olan Türkçeyi ve Türk kültürünü öğretecek eğiticileri yetiştirmek amacıyla ilan edilen “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı”nın açılış toplantısı gerçekleştirildi. Programla birlikte Türkiye’nin köklü ve yenilikçi 5 üniversitesinde Türkçe öğretecek eğitimciler yetişecek.

Başkanlığımız ile Antalya Akdeniz Üniversitesi, Ankara Hacettepe Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliğinde hayata geçirilen “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı”nın açılış toplantısı yapıldı. Toplantıya İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürü Bülent Çiftçi, üniversite temsilcileri ve aday öğrenciler katıldı. Programla birlikte yurt dışında yaşayan çocuklara anadillerinde okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerilerinin kazandırılması ve Türk kültürünü yurt dışında yaşayan yeni nesillere tanıtacak eğiticilerin yetiştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda burslandırılan adaylardan mezuniyetleri sonrasında yaşadıkları ülkelere dönerek, bulundukları ülkelerdeki Türk çocuklarına anadillerini öğretme konusunda roller üstlenmeleri bekleniyor.

ÇALIŞMALARIMIZIN MERKEZİNDE YURT DIŞINDAKİ VATANDAŞLARIMIZ VAR

Açılış töreninde konuşan YTB Başkanı Abdullah Eren, YTB’nin faaliyetlerinin merkezinde yurt dışındaki vatandaşlara yönelik çalışmaların yer aldığına dikkat çekti. Bu çalışmaların içinde de Türkçe’nin muhafazasının önemli bir yer tuttuğunu belirten Eren, “YTB olarak çalışmalarımızın merkezinde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik faaliyetler bulunmaktadır. Bunların en önemlilerinden biri de anadilimiz olan Türkçe’nin muhafazasıdır. Türkçe’nin eğitimine yönelik projeleri hayata geçirirken, bu projelere genç kardeşlerimizi de dâhil etmek istiyoruz. 60 seneye sahip Avrupa’daki Türk varlığı geldiğimiz aşamada bir dönemeçtedir. Üçüncü ve dördüncü nesil kendini iyi yetiştirmiş, Türkçe konusunda ciddi bir vukufiyete sahip, bulundukları ülkelerin dilini iyi konuşan ve kendilerini entelektüel açıdan iyi yetiştirmiş bir kuşak. Bu kardeşlerimizin bulundukları ülkelerde; siyasette, iş dünyasında, akademide aktif olmaları yurt dışındaki Türk varlığı açısından belirleyici bir faktördür. Böyle önemli bir dönemeçte sizler ve bizler bir sorumluğun altına girmiş vaziyetteyiz. Bizler bu sorumluluğun bilincinde projelerimizi yürütmeye çalışıyoruz. Bunlardan bir tanesi Türkçe öğretimine ilişkin olan geçen sene Sakarya Üniversitesi’yle başlattığımız bu sene de Türkiye’nin 5 üniversitesine yaydığınız “Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçe Öğretimi Yüksek Lisans Programı”dır. İnşallah bu program sayesinde, sizler ülkelerinize döndüğünüzde Türkçe’nin oradaki çocuklarımıza öğretilmesi noktasında önemli görevler ifa edeceksiniz” diye konuştu.

ARTIK NİTELİKLİ ÖNCÜLER YETİŞSİN DİYE BURS PROGRAMLARI DÜZENLENİYOR

Programda konuşan İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ise Türk toplumu içinde nitelikli öncüler yetişmesi için başlatılan burs programlarının, Avrupa’daki Türk varlığı açısından önemli gelişmeler olduğunu vurguladı. Yeneroğlu konuşmasının devamında ise şunları kaydetti: “Seksenli, doksanlı yılları düşünürsek, hatta 2000’li yılları düşünürsek Türkiye’nin buraya gelmiş olması, Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza yönelik doğrudan eğitim programları başlatmış olması ve Türkçe eğitimine bu şekilde önem veriyor olması başlı başına büyük bir gelişme olarak karşımıza çıkmaktadır. Bizim için birçok nokta bir hayaldi. 2000 yılların başında, 90’larda ‘yurt dışındaki gençlerimize burs verelim, Türk toplumunun öncüleri olması noktasında onları daha fazla destekleyelim’ deseydik, Türkiye’de birçok kişi anlamakta ciddi manada zorluk çekerdi. Birileri de şaka zannederdi. Dolayısıyla bu noktaya gelmiş olmamız çok çok önemli. Artık Türkiye, Türk toplumu içinde öncüler yetişsin diye burs programları düzenliyor.” dedi.

IRKÇI AKIMLARLA ANAVATAN İLE BAĞLARI KOPARMAYA ÇALIŞIYORLAR

Avrupa’da, ırkçılık ve sağcı akımlarla Türk toplumunun anavatanıyla olan bağlarını koparmaya çalıştıklarını belirten Yeneroğlu, “Biz de bu süreçleri dikkate alarak üzerimize düşen sorumlulukları yerine yetirmeye çalışıyoruz. Özellikle kimlik ve aidiyet bağlarını daha fazla güçlendirecek programlar icra ediyoruz. Birçok noktada gecikmiş sayılabiliriz. Bugün yurt dışındaki gençlere baktığımız zaman formel eğitim olmaması sebebiyle Türkçe yeterlilikleri çok zayıf duruma gelmiş vaziyettedir. Yazılı Türkçe’nin kaybolduğu durumlarla karşı karşıyayız. Dolayısıyla gerçekten sorumluluklarımız çok büyük. Sizler bu manada öncülersiniz. Yurt dışından gelerek bu programa katıldığınız için sizleri takdir ediyoruz” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu