Haberler

Bad Bentheim’a Müslüman Mezarlığı: “Burası bize yurt oldu”

(Bad Bentheim/Yasin Baş). Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletine bağlı Bad Bentheim ilçesinde Müslümanlar için bir defin bölgesi hizmete girdi. Nordhorn ili yakınlarında Bad Bentheim Beldesindeki Katolik mezarlığının bir bölümü artık Müslümanlar için tahsis edildi. Bad Bentheim DİTİB Cami yönetimi, Bad Bentheim Belediyesi ve Bad Bentheim Katolik Kilisesi’nin ortak çalışmaları sonrası Müslümanlar artık orada tabutsuz ebediyete uğurlanabilecek. Kısa bir süre önce mezarlığın sahibi olan Bad Bentheim Vaftizci Yahya Katolik Cemaati ile Bad Bentheim DİTİB Derneği bunun için bir anlaşma imzaladı. 1.000 metrekarelik alanı kapsayan Müslüman mezarlığında kefenle, yani tabutsuz defin sağlanabilecek. İlçe sağlık müdürlüğü (Gesundheitsamt) bunun için onay verdi. Aşağı Saksonya’da onaylı kefenli defin izni bulunuyor, ancak Almanya’nın bazı başka eyaletlerinde hala tabutlu defin zorunluluğu mevcut. Tarafların imzaladığı anlaşmada Bad Bentheim’ın artık Müslümanların ‘evi’ olduğu ve çok kültürlü bir ülkede Müslüman mezarlığının da sağlanması gerektiği ibaresi yer aldı. Mezarlıkta sadece Bad Bentheim’da ikamet eden veya orası ile bağı bulunan Müslümanlar defnedilebilecek.

Papaz Goldbeck: “Müslümanlar ile müzakerelerimiz bizleri birbirimize daha da yakınlaştırdı”

Bölgedeki Müslümanlar bu güne kadar cenazelerini ana vatanlarına göndermediklerinde Nordhorn Güney Mezerlığının içindeki Müslümanlara ait olan bölüme defnedebiliyorlardı. Bad Bentheim DİTİB cami temsilcilerinden Çetin Çelik, ancak Bad Bentheim’e yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Nordhorn’daki mezarlığın yer sıkıntısı çekmeye başlaması ile sadece kentte yaşayan Müslümanların orada defnedilmesine karar verildiğini söyledi. Çelik, bu sebeple konuyu, Bad Bentheim DİTİB’in kurucuları arasında bulunan, aynı zamanda caminin başkan yardımcısı olan ve çevrede hem Türkler hem Almanlar arasında sözü geçen iş adamı Hasan Topal ile birlikte Bad Bentheim Belediye Başkanı Volker Pannen’e taşıdıklarını, onun da Müslüman-Türkler tarafından gelen bu talebi Katolik Kilisesi Papazı Hubertus Goldbeck’e açtığını sözlerine ekledi. Alınan bilgilere göre, Müslümanların mezarlık talebi kilise yönetimi içinde de tartışmalara yol açtı ve ilk başlarda kilise içinde buna karşı çıkanlar da oldu. Ancak DİTİB yetkilileri ile birçok defa görüşmeler yapan kilise heyeti Müslüman-Türk cemaatini daha iyi tanıma fırsatı bulduktan sonra olaya daha olumlu bakmaya başladı. Papaz Goldbeck yerel basına verdiği demecinde görüşmelerin iki tarafı da birbirine yakınlaştırdığını ifade etti.

Geçmişte kilisenin kreş sorununu da DİTİB çözmüştü

Daha önce de Katolik Kilisesinin kreşindeki kapasite sorunu DİTİB cemaati sayesinde çözüme kavuşmuştu. Cami yönetiminin Kilise ve belediyeden gelen bu talebe olumlu yanıt vermesi üzerine eski bir okul yerleşkesinde bulunan cami bahçesinde 35-40 çocuğun eğitim görebileceği bir mobil konteynerin restore edilip hizmete sunulacağı kararlaştırılmıştı. Bad Bentheim Vaftizci Yahya Katolik Kilisesi yönetiminden Martin Hofschröer ve papaz Hubertus Goldbeck, DİTİB’in bu örnek davranışından dolayı derneğe teşekkür ziyaretinde bulunmuştu. Aynı zamanda Bad Bentheim Belediye Başkanı Volker Pannen de gönderdiği yazılı mesajında, DİTİB dernek temsilcilerine teşekkür etmişti.

Hasan Topal: “Bad Bentheim Müslümanlar ve Türkler’e yurt oldu”

DİTİB yönetim kurulu üyesi Çetin Çelik mezarlık müzakereleri ile ilgili kilise yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonrası iki tarafın dini değerlerinin birbirine çok benzediğini ve DİTİB camisi ile Vaftizci Yahya Kilisesinin zaten komşu olduklarını vurguladı. Bad Bentheim DİTİB Başkan Yardımcısı Hasan Topal’da Bad Bentheim’ın Müslümanlar ve Türkler için artık bir yurt olduğunu ve burada Almanlar ile yan yana yaşadıklarını ifade ederek, “Almanya’ya göç etmiş olan birinci nesil tamamıyla Türkiye’de ebediyette uğurlanıyordu. Ancak 60 yıl önce misafir işçi olarak buraya gelen insanlarımızın dördüncü ve beşinci nesli artık buralı oldular. Onlar burayı vatanları olarak görüyor ve bir kısmı burada defnedilmeyi arzuluyor” dedi. Hasan Topal Katolik Kilisesine de teşekkür ederek, Müslümanlara vermiş oldukları bu desteği unutmayacaklarının altını çizdi. Mezarlığın ve çevresinin bakım ve temzilik işleri ise ilk etapta Bad Bentheim Türk-İslam cemiyeti ile bir Alman firması arasında paylaşıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu