Haberler

Her taşın altında ABD, ölen ve öldüren Suudiler

New York Times, ABD’de ölen Suudi kardeşlerin cesetleri bulunmadan bir gün önce annelerinin Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği’nden arandığı iddiasına yer verdi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından Amerikan kamuoyunun gündeminde bu kez de New York’ta gizemli bir cinayete kurban giden iki Suudi kız kardeş var.

Hudson Nehri kıyısında, birbirine bantla bağlı biçimde cesetleri bulunan kızların kim tarafından öldürüldüğü büyük tartışma konusu.

16 yaşındaki Tala ve 22 yaşındaki Rotana’nın cansız bedenleri 24 Ekim’de de Hudson Nehri’nin New York kıyısında birbirine bağlı halde bulundu.

Önce intihar ettikleri düşünüldü. Ancak adli tıp uzmanları suya atladıklarında oluşması gereken travma izlerine rastlamadı. Bu nedenle olay cinayet olarak değerlendirildi.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği annelerini aradı

Soruşturma devam ederken, New York Times gazetesi dikkat çeken bir iddiaya yer verdi.

Habere göre ölen kızların annesi, cesetler bulunmadan bir gün önce Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği’nden arandı.

Kızlarının siyasi sığınma talep etmesi nedeniyle aileden ABD’yi terk etmeleri istendi. Suudi yetkililer ise bu iddiaları reddetti.

Suudi Arabistan’ın Washington Büyükelçiliği’nden bir yetkili CNN’e konuştu. Sığınma başvurusundan haberdar olduklarını ancak bu konuda aileyle irtibata geçilmediğini ileri sürdü.

Suudi Arabistan’ın New York Başkonsolosluğu’ndan yapılan açıklamada da olayın yakından takip edildiği ve konuya ilişkin bir avukat görevlendirildiği bildirildi.

Kaynak: New York Times, TRT Haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu