Gündem

Sırakaya, güçlü diaspora için kolları sıvadı

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya TBMM’de yemin eder etmez çalışmalarına başladı. Sırakaya, çocuk, genç, yaşlı, kadın ve erkekleri kapsayan geniş yelpazedeki Türk diasporasını güçlendirmek için yapılacak çalışmaları Avrupa’nın Sesi’ne değerlendirdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, günümüzde Türk diasporasının saygın bir konuma ulaştığını söyledi. Sırakaya, “Eskiden Türk diasporası denildiğinde sadece işçi olarak anılıyordu vatandaşlarımız, ama artık o değişti. Türkiye güçlendikçe, geliştikçe Türk diasporasının yurtdışında sahip olduğu konum da değişti, artık saygın bir yere sahiptir“ diye konuştu.

Güçlü diaspora atağı

Türkiye için de diasporanın öneminin arttığına işaret eden Sırakaya, Türk diasporasının aynı zamanda Türkiye’nin ”reklam yüzü” olduğunu kaydetti.

AK Parti’nin yurtdışındaki Türkleri sadece seçmen olarak görmediğini sözlerine ekleyen Sırakaya şöyle konuştu:

“Bizler AK Parti olarak 16 yıldır bunun en iyi şekilde farkındayız ve zaten uzun yıllardır Türk diasporasına ayrı bir önem gösterdik. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız için özel çalışmalarımız oldu, bundan sonra da olacak.“

Yurtdışı Vatandaşlar Meclisleri kurulacak

Sırakaya Türk diasporasını daha da güçlendirmek için yapacakları çalışmalarla ilgili şu bilgileri verdi:

“TBMM’de yurtdışı Türkler komisyonu kuracağız ve bakanlıkların hizmetlerinin etkin yürütülebilmesi için Yurtdışı Vatandaşlar Komisyon Kurulunu oluşturacağız. Ben de uzun dönem Avrupa’da yaşadım ve oradaki insanların ihtiyaçlarını iyi biliyorum ve bunun için oradaki insanlarla her zaman iletişimde olmamızın önemini iyi biliyorum. Bu açıdan yurtdışındaki insanımızla sürekli istişare için Başkonsolosluk bölgelerinde Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Meclislerini kuracağız ve bununla beraber başkonsolosluklarımızın sayısını arttırmaya gayret göstereceğiz.“

TRT Türk geliştirilecek

Yurtdışına Türk medyasının etkisini artırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını da vurgulayan Sırakaya, TRT Türk’ün Türk diasporasının kanalı olması yönünde çalışmalar yapıldığını hatırlattı.

Yurtdışından emekli olan vatandaşların yarı zamanlı çalışabilmeleri ile ilgili çalışmalar başlattıklarını kaydeden Zafer Sırakaya, yurtdışında yaşayan yaşlı, engelli ve kadınlara yönelik özel programlar geliştirilmeye devam edileceğini kaydetti.

Gençler unutulmadı

AK Parti olarak yurtdışındaki gençleri önemsediklerini de sözlerine ekleyen Zafer Sırakaya, “Gençlerin ana vatanlarına hissettikleri aidiyet duygusunu daha da güçlendirmek için yoğun olarak çalışmaya devam edeceğiz. Gelecek nesiller aslında bizlerin geleceğidir, vatanı teslim edeceklerimizdir. Bu açıdan yurtdışında yaşayan gençlerimiz, çocuklarımız ayrı önem taşımaktadır. Daha da iyi yetişsinler, daha iyi konumlara gelsinler diye yurtdışındaki gençlerimizin uzmanlaşması için lisansüstü bursları yaygınlaştıracağız ve Türk üniversitelerinde diaspora gençlerimize ayrılan kontenjanı iki katına çıkaracağız. Aynı zamanda yurtdışındaki gençlerimizin ülkemizde staj imkanlarını arttıracağız, Kamu kurumlarında istihdamı için KPSS’de yeni modüller açılacaktır. Yurtdışındaki insanlarımızın ve özellikle gençlerimizin kültürümüzden uzak kalmamalarına özel hassasiyet göstermekteyiz ve göstermeye de devam edeceğiz. Projelerimizden biri 100 bin gencimizi ülkemize getirerek tarih ve kültürü ile buluşturacağız. Kültürümüzün temellerinden biri de dilimizidir, bu yüzden anaokulundan başlayarak çift dilli okulların açılmasını teşvik edeceğiz, ayrıca çocuklarımızın anadilimizi öğrenmeleri için proje ve desteklerimizi çeşitlendirerek artıracağız. Kültürel hassasiyetlere uyumlu bakım evlerini teşvik edeceğiz“ dedi.

İslam düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele

Zafer Sırakaya Avrupa’da hızla artan İslam karşıtlığı ve ayrımcılıkla mücadele konularında da çalışmalar yapılacağını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Maalesef yurtdışında özellikle son yıllarda artan bir islamofobi var ve bu yüzden bizim vatandaşlarımız da çeşitli zorluklarla karşılaşmaktalar. Bu konularda da her zaman vatandaşlarımızın yanında olacağız. İslam düşmanlığı olmak üzere maruz kaldıkları ayrımcılık ve hak ihlalleri ile ilgili her türlü platformda etkin mücadele etmeye devam edeceğiz.

Burada bahsettiğim ve bahsetmediğim ama planladığımız daha bir çok çalışmamızla yurtdışındaki vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Coğrafi olarak ülkemizden uzak kalsalar da, gönül bağlarımızı en yakın tutacağız ve onların vatana olan aidiyet duygusunu kaybetmemeleri için yoğun olarak çalışmaya devam edeceğiz.“

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu