Gündem

Sırakaya TBMM‘de yemin etti

Uluslararası Demokratlar Birliği eski genel başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin ederek yeni görevine başladı.

Almanya’da yaşayan Sırakaya’nın milletvekili seçilmesi, Avrupalı Türkler tarafından coşkuyla karşılandı.

Avrupalı Türkleri temsilen meclise giren Zafer Sırakaya, Uluslararası Demokratlar Birliği’nde genel başkan olarak tamamladığı bir dizi görevlerinin ardından milletvekili oldu. Köln merkezli teşkilatın kuruluşundan bu yana Türk toplumunun refahına yönelik hizmetleri ile taktir toplayan Zafer Sırakaya, mücadelesini bundan böyle milletvekili olarak sürdürecek.

Avrupalı Türklerle yakın ilişkilerinden dolayı geniş kitlelerin taktirini kazanan Sırakaya, yurtdışı Türklerinin sorunlarına hakim olan bir politikacı.

Zafer Sırakaya, 1974 yılında Almanya’nın Herne şehrinde doğdu. 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Londra University of Wales’de başladığı yüksek lisansını bitirme aşamasındadır. 2004 – 2014 yılları arasında kurucu üyesi olduğu Avrupalı Türk Demokratlar Birliği’nin (UETD) Genel Koordinatörlüğü, Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Ekonomi İşlerinden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yaptı. MÜSİAD Kuzey-Ren Vestfalya Yönetim Kurulu Üyeliği, Avrupa Tokatlılar Yardımlaşma Derneği Başkanlığı, Türk Alman Liberaller Birliği Başkan Yardımcılığı, Almanya Divanı Kurucu Üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 2014 – 2016 yılları arasında AK Parti Brüksel Temsilciliği’nde başkanlık görevi yaptı. 2015 yılından itibaren Avrupa Parlamentosu’nda AK Parti’nin üyesi olduğu Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformistler İttifakı’nın (AECR) Yönetim Kurulu üyeliği ve Genel Başkan Yardımcılığı vazifelerinde bulundu. 2016 – 2018 yılları arasında da UETD Genel Başkanı olarak görev yaptı. Çok iyi derecede Almanca ve İngilizce bilen Sırakaya, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu