Haberler

Merzig şehrinde Müslüman mezarlığı açıldı

Almanya’nın güneybatısında yer alan Saarland eyaletine bağlı Merzig şehrinde Müslümanlar için mezarlık açıldı.

Merzig Belediyesi’nin desteğiyle Müslümanların defin işleri yapabileceği ilk etapta 20 kişilik mezarlık yeri tahsis edildi. Mezarlığın açılışına; Merzig Belediye Başkanı Marcus Hofeld (CDU), Saarland DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci ve Eyalet Kadınlar Kolu Başkanı Emine Abak Karaoğlan ile eyalet birliği temsilcileri, Roden (SDP) Belediye Meclis Başkanı Hakan Gündüz, belediye ve siyasi parti temsilcileri,  katıldı.

Merzig DİTİB Yeşil Camii din görevlisi Kemal Kaçar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış merasiminde DİTİB adına mezarlığın açılması için görüşmeleri yürüten Türkan Şahin bir konuşma yaptı. Şahin, mezarlığın açılış süreçten bahsederek, özellikle kendilerine yardımlarını esirgemeyen belediye başkanı Hofeld’e teşekkür etti.

Şehrimizde yaşayan hemşerilerimizin taleplerini önemsediklerini söyleyen Merzig Belediye Başkanı Marcus Hofeld ise Müslümanlar için tahsis edilen mezarlığın diğer dinlere gösterilen saygının ve beraberce yaşama verilen önemin bir göstergesi olduğunu ifade etti.

Saarland DİTİB Eyalet Birliği Başkanı Erkan Kahveci de mezarlığın açılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, hayatın iki gerçek anlamının doğum ve ölüm olduğunu hatırlatarak, ”Artık bizler için burada bu mezarlıkla kalıcı olduğumuzu ve Almanya‘ya gelen kuşakların burada vazgeçilmeyecek bir unsur olduğumuzu gösteriyor“ dedi.

Merzig DİTİB Yeşil Camii Başkanı Turhan Çakmak, Müslümanların artık Almanya’da kalıcı olduklarını belirterek, cenazelerin defni için Müslüman mezarlıklarına ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek mezarlığın açılmasında yürüttüğü çalışmalardan dolayı Türkan Şahin başta olmak üzere eski yöneticilere teşekkür etti.

Açılış sonrası mezarlık ve gasilhane gezildi. İlk olarak defin edilen Alman Müslüman içinde topluca dua edildi.

Ercüment Aydın / Merzig

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu